Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

گیج فشار

گیج فشار چیست؟
گیج فشار وسیله‌ای است که با آن میزان فشار سیال را اندازه‌گیری می‌کنند. از گیج فشار برای تنظیم فشار مایع در ماشین‌هایی که با قدرت مایع کار می‌کنند استفاده می‌شود. استفاده از گیج فشار جهت رفع مشکلات ماشین‌ها ضروری است. بدون وجود گیج فشار سیستم‌های قدرت مایع غیر قابل پیش‌بینی و نامطمئن خواهند بود. با استفاده از گیج‌ها مطمئن خواهید شد که هیچ نشتی و یا تغییرات فشاری وجود ندارد که بتواند بر روی عملیات سیستم هیدرولیک تاثیر بگذارد.
آگاهی از فشار سیستم هیدرولیک یکی از مهمترین و اصلی ترین پارامترها در یک سیستم هیدرولیک می‌باشد.
انواع مانومتر های آنالوگ و دیجیتال در خطوط سیستم هیدرولیک نصب می‌شود تا طراح و اپراتور سیستم از میزان فشار هیدرولیک در یک خط آگاه باشد.
پرشرگیج های آنالوگ دارای صفحه‌ای مدرج می‌باشند و فشار سیستم هیدرولیک را اغلب در واحد بار bar و یا PSI نشان می‌دهند.
وجود یک فشارسنج هیدرولیک در ابتدای سیستم لازم و ضروری می‌باشد. همچنین در خطوط فرعی برای آگاهی ار وضعیت عملگرها میتوان از پرشر گیج استفاده کرد.
گیج فشار هیدرولیک عموما در اندازه های صفحه 6cm ، صفحه 10cm و صفحه 16cm در رنج فشار از 4bar تا 1000bar ساخته میشوند. نحوه نصب آنها پورت از پشت و یا پورت از زیر میباشد.
سیستم هیدرولیک طوری طراحی شده که در مجموعه‌ای از دامنه‌های فشار کار می‌کند بنابراین گیج هم باید بتواند در این محدوده کار کند. گیج‌های فشار هیدرولیک می‌توانند تا ۱۰٫۰۰۰ psi را اندازه‌گیری کنند، گرچه که حداکثر فشار هیدرولیک در محدوده ۳٫۰۰۰ psi الی ۵٫۰۰۰ psi است. گیج‌های هیدرولیک برای نشان دادن فشار سیستم اغلب در نزدیکی ورودی فشار پمپ نصب می‌شوند اما می‌توانید آن‌ها را در هر جای دیگر که می‌خواهید فشار را در آنجا اندازه‌گیری کنید نصب نمایید، مثلاً اگر زیر مدارها با نرخ فشاری متفاوت از فشار پمپ کار کنند می‌توانید گیج فشار را پس از شیر کاهش‌دهنده قرار دهید.
اندازه گیری فشار به سه روش انجام می گیرد:
۱. فشار مطلق: اگر در ظرفی مولکول نباشد فشار صفر است به فشار اندازه‌گیری شده روی یک مقیاس دارای فشار صفر به عنوان نقطه مرجع فشار مطلق(absolute pressure) گفته می‌شود به عبارت دیگر فشار مطلق فشاری است که برمبنای خلا کامل اندازه‌گیری می‌شود و خلا کامل به عنوان مرجع اندازه‌گیری یا صفر مبنا درنظر گرفته می‌شود.
۲. فشار سنجش: فشاری است که برمبنای فشار اتمسفر سنجیده می‌شود و فشار اتمسفر به عنوان مرجع اندازه‌گیری یا صفر مبنا درنظر گرفته می‌شود مقادیر اختلاف فشار بین یک فشار بالاتر از فشار اتمسفری و فشار اتمسفری فشار سنجه‌ای مثبت نامیده می‌شود در حالی که اختلاف فشار بین یک فشار پایین‌تر از فشار اتمسفری و فشار اتمسفری فشار سنجه‌ای منفی یا خلا نامیده می‌شود. مقادیر فشار سنجه‌ای با تغییر فشار محیط اندکی تغییر می‌کند.
۳. فشار تفاضلی یا اختلاف فشار: عبارتست از اختلاف فشار بین دو نقطه متمایز یک سیستم. برای مثال جریان یک سیال در امتداد یک محدوده داخل یک لوله باعث ایجاد اختلاف فشار می‌شود و از آن برای تعیین فلو گاز یا سیال استفاده می‌شود، این اصل اساس کار صفحه روزنه‌دار است.
بنابراین فشار سنجش برابراست با فشار مطلق منهای فشار اتمسفر یا فشار مطلق جمع جبری فشار مطلق و فشار اتمسفر است
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.